Teknoloji

Ay’ın karanlık yüzünde dokuzuncu gündüz başladı

Çin uzay araştırmalarına son sürat devam ediyor. Popüler bilim çalışmalarıyla sık sık gündeme gelen Çin, bir yandan da uzayı keşfetmeyi sürdürüyor. Son olarak, Ay’ın karanlık yüzüne gönderilen uzay aracının Ay’daki dokuzuncu gündüze uyandığı açıklandı. Çin’in Chang’e-4 iniş aracı ve Yutu-2 keşif aracı, otomatik bir şekilde açıldı.

Ay’ın karanlık yüzü için çalışmalar sürüyor

Chang’e-4 iniş aracı ve Yutu-2 keşif aracı ile ilgili açıklama Çin Ulusal Uzay İdaresi’nden geldi. İki aracın da otomatik bir şekilde açıldığını söyleyen yetkililer ikilinin misyonuyla ilgili yaptıkları açıklamada, araçların geceleri Ay’daki aşırı düşük sıcaklık sınavından başarıyla geçip, dokuzuncu gündüze uyandığı duyuruldu.

Chang’e-4 iniş aracı tarafından taşınan cihazlar art arda açılıp, yeryüzü görüntüsü, maddeler ve sığ yüzey yapısı gibi veriler topluyor. utu-2 keşif aracı ise öngörülen noktalarda bilimsel keşif çalışmalarına devam ediyor.

Ay’ın karanlık tarafında keşif gerçekleştiren ilk uzay aracı Chang’e-4’ün temel görevi, Ay’ın jeolojik durumu ve kaynaklarıyla ilgili bilgiler toplayarak bilimsel veriler elde etmek.

Son olarak, araçların Ay’da dokuzuncu gündüze uyandığını söylemişken, Ay’da gündüz süresinin yaklaşık olarak 14 Dünya gününe denk geldiğini hatırlatalım.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu