Bilgi

Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

Ayak kokusu çoğu insanın karşılaştığı konular arasında yerini almaktadır ve bunun beraberinde gelen birçok sorundan bahsetmek mümkündür. Bu sorunların en başlıca nedenlerinden biri ayağın gün içinde terlemesine bağlıdır. Gün içinde ayağın terlemesiyle oluşan bakteriler ayakkabının içinde kurur ve buda ayağın kokmasına neden olur. Bu bakterilerden kurtulmak için ayağı bol bol havalandırmak, aynı ayakkabıyı sürekli giymemek gerekir. Havalandırmadan kastım ayakkabıyı çıkardığınız yere değilde balkona veya dışarı koymanız gerekir buda en etkili çözümler arasında yerini almaktadır. İkinci bir mesele ise çorap seçimidir, çorap seçerken daha çok ter tutmayan çorapları seçmeniz ayak kokusunu giderme de faydası olacaktır.

Gelelim ayakkabı seçimine ayakkabıyı seçerken de aynı çorap gibi daha çok ter tutmayan yani daha çok hava alacak ayakkabılar seçmeniz yararınıza olacaktır. Tabi ayakkabının kalitesi de önemlidir, kaliteli ayakkabılar her zaman ön planda olmalı orjinal ve deri bir ayakkabı modelini tercih edebilirsiniz. Ayakkabıyı giyerken çorapla giymeye özen göstermeniz gerekir çünkü çorapsız giyilen bir ayakkabıda ayağınız daha çok terler ve buda yoğun bir şekilde ayak kokusu yapabilir.

Peki asıl konumuz olan ayak kokusu nasıl geçer?

Kabartma tozu

Ayak kokusunu gidermede en etkili yöntemlerden biridir ve bakterilerin çoğundan kurtulmak bu yöntemle mümkün olabilir. 1 litre suyun içerisine 1 kaşık karbonat ekleyin ve ayağınızı suda 30 dakika bekletin. Bu yöntemi sürekli uyguladıkça ayağınızdaki kokunun zamanla kaybolduğunu göreceksiniz.

Sirkeli su karışımı

3 litre suyu bir kovaya boşalttıktan sonra içerisine 3 kaşık sirkeyi ekleyin ve ayaklarınızı 30 dakika suyun içinde bekletin. Bu yöntemle de ayak kokusunun kaybolduğunu fark edeceksiniz.

Lavanta yağı

Kokuya yol açan etkenleri temizleme de ilk sırada yerini alır ve bu yağın bir diğer özelliği ise ayakta mantar oluşumunu engellemesidir. 1 litre suyun içerisine 1 kaşık lavanta yağı ekleyin ayağınızı 20-25 dakika suda bekletin.

Adaçayı yöntemi

Bu yöntemle de ayaktaki kokuyu gidermek mümkündür. Şifa olarak kullanılan adaçayının ayak kokusunu gidermesine de faydası olması ve en iyi özelliğinin doğal olması ayrı bir güzeldir. Ayaklarınızı ılık suyun içine yerleştirin ve 2-3 adet yaprak adaçayı ilave edin.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu