Teknoloji

Apple iPad Mini 5 ve iPad Mini 4 karşı karşıya!

Apple hayranları tarafından dört senedir heyecanla beklenen yeni nesil iPad Mini, dün sürpriz bir şekilde tanıtıldı. Bununla birlikte iPad Mini serisi de dört senelik uzun bir sürenin ardından güncellenmiş oldu. Yeni iPad Mini modeliyle beraber yeni nesil iPad Air modelini de tanıtan Apple, yeni modellerde bazı önemli yeniliklere de yer verdi. Bu yazımızda Apple iPad Mini 5 ve iPad Mini 4 modellerini teknik yönden kıyasladık!

Apple iPad Mini 5 ve iPad Mini 4 karşılaştırma / Apple iPad Mini 5 vs iPad Mini 4

Apple, yeni iPad Mini modelini tanıtmadan önce yaklaşık dört sene bekledi. Arada dört senelik bir fark bulunduğu için, kayda değer yenilikler de bulunuyor. Peki yeni bir iPad Mini modeli almak istediğinizde hangisini tercih etmelisiniz, iPad Mini 4 kullanıcıları için yükseltme anlamlı ? Yeni iPad Mini 5 modeli hangi noktalarda, nasıl yenilikler sunuyor? Hep birlikte göz atalım.

Apple iPad Mini 5 ve iPad Mini 4 performans kıyaslama

İki modeli teknik yönden kıyasladığımız zaman, göze çarpan en büyük yenilik A12 Bionic işlemci. Yeni iPad Mini, Apple’ın yeni nesil işlemcisiyle gelirken, Mini 4 modelinde ise A8 işlemci kullanılıyor. Apple’a göre Mini 5, Mini 4 modelinden üç kata kadar daha hızlı. Bu noktada performansta büyük farklılıklar olacağını söyleyebiliriz. İşlemci tarafında yapılan değişikliklerle birlikte, kamera yönünde de bazı değişiklikler bulunuyor.

Apple iPad Mini 5 ve iPad Mini 4

Mini 4 modelinde Full HD 30 fps video kaydı yapma imkanınız bulunuyorken, yeni modelde Full HD 120 fps video kaydı yapabiliyorsunuz. Bununla beraber, ön kamerada da yenilikler bulunuyor. Yeni iPad Mini, 7 Megapiksel ön kamera ile güncellendi. Önceki modelde ön kameranın çözünürlüğü 1,2 Megapiksel‘di.

Apple iPad Mini 5 ve iPad Mini 4 ekran kıyaslama

iPad Mini 4 modelinde 7,9 inç büyüklüğünde IPS LCD panele sahip ekran bulunuyordu. Yeni iPad Mini modelinde ekran çözünürlüğü ve boyutu aynı kalırken, bazı önemli yenilikler göze çarpıyor. Yeni iPad Mini modelinde kullanılan IPS ekranda DCI-P3 geniş renk yelpazesine yer veriliyor. Bu özellik yaklaşan HDR video servisi için önemli bir farklılık oluşturacaktır.

Apple iPad Mini 5 ve iPad Mini 4

Yalnızca bu değil, yeni modelde Apple’ın True Tone teknolojisi de kullanılmış. True Tone teknolojisi, değişen ortam şartlarına göre parlaklık ve renk değerlerinin aktif olarak değişmesini sağlar. Aynı zamanda ekranda güç tasarrufu da sağlanmış olur. Bununla birlikte uzun zamandır konuşulan söylentilerden birisi de, yeni modelde bulunması beklenen Apple Pencil desteği idi. Yeni iPad Mini modelinde Apple Pencil desteği de bulunuyor.

Apple iPad Mini 5 ve iPad Mini 4 fiyat kıyaslama

Ülkemiz için en önemli konulardan birisi de, şüphesiz fiyatlar. Her iki model arasındaki fiyat farkı, tercihlerde çok büyük rol oynayacaktır. Apple iPad Mini 5 için başlangıç fiyatı 2,799 TL olarak belirlenmiş durumda. Başlangıç modelinin teknik detayları arasında 64 GB dahili depolama ve WiFi bağlantı desteği bulunuyor. Depolamayı 256 GB olarak güncellemek isterseniz, fiyat da 3,899 TL olarak değişiyor. Bununla birlikte 256 GB depolamaya sahip modele, hücresel veri desteği de eklemek isterseniz fiyat 4,899 TL oluyor.

Mini 4 modeli ise, Apple’ın resmi sitesinden kaldırılmış durumda. Şu an için teknoloji marketleri ve online alışveriş yöntemleri ile alabileceğiniz modelin, çok geniş seçenekleri bulunmuyor. Modele ait bulunması mümkün olan en kolay seçenek 128 GB depolama ve WiFi bağlantı destekli model. Bu modelin ortalama fiyatı ise 2,800 TL civarlarında değişiyor. Yani pahalı olduğunu söylememiz mümkün.

Apple iPad Mini 5 ve iPad Mini 4 hangisi tercih edilmeli

Ülkemizde Mini 4 modelini satan yerlerde, önemli bir fiyat indirimi gözükmüyor. Hatta şu an bulunan fiyatlar, yeni nesil model ile yarış içerisinde bile denilebilir. Bununla birlikte iPad Mini 5, hem ileriye dönük destek hem de daha iyi teknik özellikler ile Mini 4 modeline göre daha avantajlı bir durumda.

 

 

 

 

 

 


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu