Teknoloji

Apple AirPods 2019 satış rakamları ile şaşırttı

Birinci nesil AirPods ile birlikte kablosuz kulaklık pazarına da giriş yapan Apple, o günden beri oldukça iyi satış rakamlarına ulaştı. AirPods Pro‘nun çıkışı ile birlikte 2019 sonunda iyi bir çıkış yakalayan Apple, pazarın büyük çoğunluğuna sahip durumda. Apple AirPods 2019 satış rakamları, firmanın yüzünü güldürmüş durumda.

Apple AirPods 2019 satış rakamları şirketin yüzünü güldürdü

Apple AirPods 2019 satış rakamları ile kullanıcıları şaşırtmış durumda. Geçtiğimiz yıl 60 milyon AirPods satışı gerçekleştiren şirket, bu alandaki gelirinde yüzde 71 büyüme gerçekleştirmiş oldu. iPhone modellerinden 3.5 mm kulaklık girişini kaldıran Apple, ilk etapta fazla tepki çekmiş olsa da bu durumu AirPods serisi ile dengelemiş durumda.

Apple’ın pazar payında bu kadar yüksek bir paya sahip olmasının en büyük nedeni iPhone modelleri diyebiliriz. Üst düzey ses ürünleri üreten Bose, Sennheiser ve Audio Technica gibi şirketlerin ellerinde herhangi bir cihaz olmadığı için, iPhone kullanan tüketiciler genellikle AirPods tercih ediyor. Microsoft ve Google gibi büyük firmalar da Surface Earbuds ve Pixel Buds ürünlerini piyasaya sürmüş olsalar da AirPods ile rekabet edemediler.

Kablosuz kulaklık pazarından oldukça iyi gelirler elde eden Apple, AirPods Pro ile birlikte bu pazara verdiği önemi kanıtlamış oldu. 2019 yılının Ekim ayında çıkan AirPods Pro, en büyük çıkışı yakalayan kablosuz kulaklık ürünü olmuştu. 60 milyon satış ile birlikte kablosuz kulaklık pazarının yüzde 50‘sine sahip olan Apple, piyasa tahminlerine göre bu durumu sürdüreceğe benziyor.

Kablosuz kulaklık pazarının 2024 yılına kadar 100 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 2019 yılında 60 milyon satış gerçekleştiren Apple pazarın yarısına sahipken, rakiplerin toplamı da 60 milyon kablosuz kulaklık satmış durumda. Samsung ve Xiaomi, pazar payında yüzde 10‘dan geride kalmış durumda. Apple ekosistemine bakıldığında, çok büyük bir hata yapılmadığı sürece AirPods serisinin piyasanın lideri olmaya devam edeceğe benziyor.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu