Apandist Belirtileri Ve Çözümü
6 Tem, 2018 15:09 tarihinde eklendi

Apandist Belirtileri Ve Çözümü

Apandist Belirtileri Ve Çözümü

Apandist, “kör bağırsak” olarak da ifade edilen içi boş bir organdır. tehlikeli ve anlık bir vakadır.

Apandist neden şişer? Apandist belirtileri nelerdir? Ne yapmak gerekiyor? Çözümü nedir? Her yaşta olurmu? Ne gibi sonuçlar doğurur?

Apandist Neden Şişer?

Apandist, bir ucu sonlandığı için bağırsağa tek yönlü bağlantılıdır. Bu organın çeşitli nedenlerle tıkanması sonucunda Apandist şişer. Apandist, meyve çekirdeği boyutundaki cisimler, karın ve kasık bölgesine gelen sert darbeden, yediğiniz hijyensiz yemekten, bağırsaklarda oluşan enfeksiyondan, nadirde olsa karın travması sonucunda ve tümörler nedeniyle şişer.
Genellikle 4 yaş üzerinde görülür ve her yaş grubunda bu hastalık gözlemlenir. En çok görünen yaş grubu 18-25 yaş aralığıdır. 40 yaş üzerinde bu hastalığın görünmesi yavaşlar.

Apandist Belirtileri

Apandist, ciddiye alınması gereken, ihmali sonucunda ciddi sorunlara yol açabilen bir hastalıktır. Peki Apandist belirtileri nelerdir?
Öncelikle göbek deliği çevresinde yoğun ağrılar başlar ve göbekte sertleşme meydana gelir bunların yanında; iç bulantısı, iştahsızlık, kabızlık veya ishal, tuvalete çıkma isteği, ateş, bulantı, kusma, bazı hastalarda ise idrarda yanma ve çok sık gaz isteğide apandisit belirtilerinin içerisinde yer alıyor. Hasta sürekli uzanmak ve oturmak isteyecek, ayakta durmak onu rahatsız edecektir. (Arabanın sekmesindende rahatsızlık hissi duyup ağrılarının arttığını söyleyecek, karnına bastırdığında yada öksürdüğünde ağrısı yine artacaktır.) İllaki Bu belirtilerin tamamının gözlemlenmesi gerekmiyor. Bu belirtilerden bi kaçını kendinizde gözlemliyorsanız ihmal etmeyiniz. Dayanılmaz bir ağrı verirken, göbek deliğinin çevresinde başlayan bu ağrı karnınızın sağ alt tarafında yoğunlaşır. Göbek çevresinde başlayan bu karın ağrısı %99 bütün vakalarda görünmektedir.

Ne Yapmak Gerekiyor?

Yukarıdaki belirtileri görüyorsanız mutlaka Hastaneye gitmeniz gerekmektedir. Çünkü apandist ciddi bir vakadır. İhmali sonucunda apandist patlar ve iltihap daha çok bölgeye yayılır bunun sonucunda bazı şeyler için çok geç kalınmış olur. Ölüme bile sebebiyet verebilir.

Apandist’in Çözümü Nedir?

Apandist, Ameliyatsız tedavi edilebilir fakat her hastada olmaz. Erken evrede tanı koyulmuş olup yapılan testlerin sonucu uygunsa, hasta ameliyat edilmeden, antibiyotik ile tedavi edilebilir. Fakat bunlar uygun değilse cerrahi operasyon gerektirir.

 


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *