ABD’de yüz tanıma teknolojisi kriz yarattı
4 Eki, 2020 16:03 tarihinde eklendi

ABD’de yüz tanıma teknolojisi kriz yarattı

ABD’de yüz tanıma teknolojisi kriz yarattı

ABD’nin yeni gündemi yüz tanıma teknolojisi ile kamu güvenliğini korumak. Yeni gelen haberler ise yerel yönetimlerin bu düzenlemeye halk tepkisi sonucunda itiraz ettiğini söylüyor. İlk olarak Portland, yüz tanıma teknolojisinin kamu ve özel sektör tarafından kullanımını yasaklayan şehir oldu. Portland’ın bu kararına Boston, Oakland ve San Francisco gibi önemli ABD şehirleri eşlik ediyor.

”ABD yüz tanıma teknolojisi ile özgürlüğe kastediyor”

Gelişmelere dair açıklamalarda bulunan Portland Belediye Başkanı Ted Wheeler, ‘’Şehir sakinleri gizlilik haklarının hükümet veya özel bir kurum tarafından sömürülmesinden asla korkmamalılar. Milletvekilleri, yüz tanıma teknolojisine ilişkin eski düzenlemeyi, mahremiyetin ihlali ve kolluk güçlerinin önyargılı teknoloji kullanımı olarak nitelendirdiler ve devreye girdiler. Kolluk kuvvetlerinin yüz tanıma teknolojisi ile vatandaşlarımıza yaş, ırk ve cinsiyet önyargıları ile yaptırım uygulaması kabul edilemez. Bu uygulama toplumun sivil özgürlüğüne ve devletin şeffaflık ilkesine aykırıdır. Şeffaflığın sağlanması adına atılan bu adım ülke geneli için ”model mevzuat” olacaktır.’’ dedi.

Portland Yüz Tanıma

Şimdilik birkaç şehir ile sınırlı kalan bu itirazlar, uzun bir süredir iç krizlerle yüzleşmek zorunda kalan ABD’nin geneline sıçrayabilir. Hükümetin bu konuda takınacağı tavır ile yüz tanıma teknolojisi başlığı uzun bir süre gündemdeki yerini koruyabilir.

Siz ABD yüz tanıma teknolojisi hakkında yaşanan gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz…Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *