Sağlık

Zika Virüsü Nedir ?

Zika Virüsü Nedir ?

Daha önce dünya gündemine bomba gibi düşen ve etki alanını giderek arttırmaya başlayan zika virüsü özellikle hamile kadınları etkileyerek bebeklerinde bazı değişikliklere yol açan bir hastalıktır. Zika virüsünün yol açtığı bu hastalığa mikrosefali denmektedir. Virüse ilk defa Asya ve Afrika kıtalarında rastlanmıştır. Ancak geçtiğimiz Mayıs ayında Brezilya’da görülmesiyle yayılma hızının da arttığını görmekteyiz.

Zika Virüsü Nasıl Bulaşır

Zika virüsü sivrisinek ailesine mensup aeds türü canlılarla bulaşan bir virüstür. Bu sivrisinekler aynı zamanda dengue hastalığına da yola açmaktadır. Gündüz ısırmayı tercih eden bu sivrisinekler virüsü, ısırdıkları bir başka kişiden alarak bir sonraki ısırışlarında kişiye bulaştırırlar. Yani hastalık sivrisineğin genetiğinde bulunmaz, sivrisinek sadece taşıyıcıdır.

Zika Virüsünün Belirtileri

Zika virüsüne yakalanmış bir kişide ateş, bağ ağrısı, kas ve eklem ağrısı gibi belirtiler görünmektedir. Bunun yanı sıra virüs eğer anne rahmindeki bebeğe de bulaşırsa bu çocuklarda 32 cm’e kadar kafa küçüklüğü yani mikrosefali hastalığı görülmektedir. Zika virüsü bu etkisinin yanı sıra bebeklerin beyin fonksiyonlarını da yavaşlatmakta ve beyin sağlığını kötü yönde etkilemektedir.

Zika Virüsünün Tedavisi Var Mıdır?

Henüz bir tedavisi bulunmayan zika virüsü, bu sebeple son derece dikkat edilmesi gereken bir virüs çeşididir. Uzmanların görüşüne göre hastalığa karşı bir aşı bulunması için en az 10 yıla ihtiyaç duyulmaktadır ki bu süre oldukça uzun bir zamandır. Bu durumda virüsten kaçınmanın ciddiyetini ortaya koymaktadır. Ülkemizde de ilk defa görülen bu virüs için ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar hastalığın seyrinin yavaşlatılmasına yardımcı olabileceği Sağlık Bakanlığı tarafından duyurulmuştur. Virüsün hiç bulaşmaması için ise özellikle yaz aylarında sineklerden koruyucu ilaçların sık sık kullanılmasına özen gösterilmelidir.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu